Novinky

Zasaďte strom

ŽIVOTNÝ CYKLUS TRIČKA

Tričko nie je len obyčajná vec

VVäčšina z nás nakupuje výrobky bez toho, aby premýšľala nad tým, odkiaľ pochádzajú. Ale ak ste vedec alebo patríte do rozrastajúcej sa skupiny ekologicky uvedomelých spotrebiteľov, uvažujete aj o vplyve, ktorý má výrobok na životné prostredie počas doby jeho životnosti alebo "životného cyklu". Výrobok v priebehu tejto doby ovplyvňuje životné prostredie viackrát: keď sa preň získava a spracováva surovina, keď sa tovar preváža do predajní, keď je výrobok používaný spotrebiteľom, a nakoniec, keď ho spotrebiteľ vyhodí.
Napríklad také tričko nie je len obyčajná vec. Kým sa dostane na vaše telo, putuje po celom svete. Cena trička môže byť nízka, ale my zaň platíme spôsobmi, ktoré poškodzujú životné prostredie a naše zdravie.

Život bavlneného trička môže začínať v Číne, v Keni, v Egypte, v Spojených štátoch alebo v Uzbekistane. Tieto krajiny patria k veľkým pestovateľom bavlny. Akonáhle sú surové bavlnené vlákna zozbierané, pravdepodobne sa prepravujú do oblastí s nízkymi pracovnými nákladmi, akými sú Ázia alebo Latinská Amerika, kde sa z nich vyrobí priadze, ktorá sa upletie, z látky sa ušije tričko, ktoré sa nafarbí. Tričko sa potom vyváža na trhy po celom svete. To znamená, že ak ste si kúpili tričko v Londýne, bavlnu na jeho výrobu mohli vypestovať v Texase, vyrobené mohlo byť v Číne a následne prepravené do európskeho distribučného centra, až na napokon dostane do vašej tašky. Po tom, čo si ho zakúpite, ho samozrejme niekoľkokrát operiete a vysušíte. Horúca voda na pranie a energia na sušenie majú významný vplyv na životné prostredie. Životný cyklus trička končí v momente, keď ho vyhodíte a je veľmi pravdepodobné, že skončí na skládke odpadov.

S najvážnejšími dopadmi na životné prostredie sa v rámci životného cyklu trička stretávame často na neobvyklých miestach: v prípade trička sa jedná o fázu pestovania bavlny a fázou, ked sa v priebehu doby po zakúpení perie a suší. Aj keď sa bavlna pestuje len na 3% pôdy celého sveta, pri jej pestovaní sa používa viac pesticídov ako pri iných plodinách a tiež 25% celosvetovo uživaných insekticídov - z ktorých sú mnohé známymi karcinogénmi. Niektoré štúdie ukazujú, že domáce pranie a sušenie tričiek môže predstavovať až 60% energie, ktorá sa použije v priebehu životného cyklu trička. A to hlavne kvôli praniu v horúcej vode a cyklom sušenia, pri ktorých je spotreba veľkého množstva energie žiaľ nevyhnutnosťou.

Najjednoduchšie riešenie? Prečítajte si nasledujúce tipy a spomeňte si na tieto fakty pri najbližšej kúpe trička:

  • Kupujte bavlnené výrobky vyrobené zo zdrojov, ktoré sú využívané zodpovedne.
  • Na pranie prádla zvoľte šetrný cyklus prania v studenej až mierne teplej vode.
  • Pokiaľ je to možné, prádlo vyveste a nechajte sušiť na šnúre.
  • Nakupujte zvláštne pracie prostriedky, ktoré dokážu prádlo vyprať aj v studenej vode.
  • Zvážte, či nebudete svoje oblečenie nosiť dlhšie alebo nakupujte oblečenie z druhej ruky, aby ste pomohli minimalizovať dopady výroby nových odevov na životné prostredie.

Autorom tejto eseje je spoločnosť Esty Environmental Partners, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblasti ekologicky orientovaného manažmentu. Esej ťaží z dvatsať rokov starej práce pána Dana Estyho, profesora prestížnej Yaleskej univerzity a z práce jedného najvýznamnejších amerických mysliteľov a poradcov v oblasti podnikových ekologických stratégií na svete.